Kategorie
Dom i ogród

Jak Feng Shui doda harmonii twojemu życiu i otoczeniu?

W myśl Feng Shui środowisko w jakim żyje człowiek wpływa na jego zdrowie, samopoczucie, związki z innymi ludźmi i dostatek.

Feng Shui jest sposobem na przywrócenie równowagi, zdrowia i szczęścia.

Feng Shui to sztuka, która zrodziła się z konieczności tysiące lat temu na południu Chin. W Feng Shui chodzi o pozytywny przepływ energii, o równowagę i harmonię.  Powiązanie wewnętrznego świata z zewnętrznym,. Stan równowagi jest źródłem spokoju i dostatku. W dosłownym tłumaczeniu Feng Shui oznacza wiatr i wodę. 

Najczęściej stosowane są zasady Feng Shui wywodzące się ze Szkoły Czarnego Kapelusza (Buddyjskiej), założonej przez prof. Lin Yuna. Proste do zastosowania jest Feng Shui z zachodniej szkoły – dopasowane do świata Zachodu. To Feng Shui posługuje się narzędziem: Bagua. Bagua składa się z 9ciu pól.

Bagua

Feng Shui posługuje się specjalną mapą energetyczną – bagua. Mapa ta odpowiada 9 sferom życia:

Feng Shui Bagua

Bagua nanosi się na działkę, dom od strony wejścia i w ten sposób oznacza się części odpowiedzialne za poszczególne sfery życia. 

Kiedy działka lub dom mają nieregularny kształt i brakuje w niej jednej sfery – może to na Ciebie działać negatywnie.  Feng Shui posługuje się remediami, które pozwalają zniwelować te braki.

Energia=Chi

W Feng Shui ważny jest dobry przepływ energi zwanej chi.

Na przepływ chi wpływ mają: kształty, barwy, rozmieszczenie obiektów, bałagan, bądź jego brak. Chi wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, umiejętności intelektualne, moce duchowe i psychiczne, szczęście, związki oraz charakter.

Najpierw obserwuje się przepływ energii czy płynie ona bez zakłoceń, czy też:

  • jest zastana, nie płynie swobodnie
  • przepływa zbyt szybki i z dużą siłą w Ciebie uderza.

Pięć elementów

W Feng Shui mowa jest o pięciu elementach. Są nimi: ogień, ziemia, metal, woda, drewno. Zaproszenie ich do ogrodu wprowadzi harmonię. Pięć wymienionych żywiołów wpływa na siebie pozytywnie, bądź negatywnie. Ten wpływ nazywa się cyklem kreatywnym bądź destruktywnym.

Równowaga pomiędzy Jin i Jang

Jin prezentuje energię kobiecą – delikatną, odżywczą, pasywną.

Jang prezentuje energię męską – agresywną, twórczą.

Jin i Jang połączone ze sobą tworzą koło, a w każdym z nich znajduje się punkt reprezentujący kolor przeciwstawnej energii. Symbolizuje to fakt, że w każdym z nas jest odrobina energii płci przeciwnej. Jest to symbol idealnej równowaga. Nadawanie swojemu otoczeniu harmonii jest główną wytyczną Feng Shui.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *