Kategorie
Rozwój

Jak sprawdzić, czy jesteś we właściwym miejscu?

W niektórych organizacjach tłumaczy się, że to, że nie masz wyników teraz nie oznacza, że system jest zły, tylko twojego działania jest za mało. Podejście takie sugeruje, że mimo braku efektów masz się nie poddawać i działać dalej. W końcu wyniki pojawią się same.

Podejście to nie wzmacnia osoby. Daje siłę systemowi. Pomija natomiast fakt, że aby być skutecznym nie wystarczy robić dużo. Należy też być w działaniu autentycznym. Simon Sinek napisał: „Autentyczność pojawia się wtedy, gdy to, co mówimy i robimy, jest zgodne z tym, w co wierzymy. Tylko będąc autentycznym odniesiemy trwały sukces, w wybranej przez siebie dziedzinie”.

Tym, w co wierzymy są nasze wartości. Gdy wartości jednostki nie są spójne z wartościami systemu w jakim działa, samo zwiększenie ilości wykonanej pracy nie będzie pomocne. Jeśli nawet pojawi się pozytywny wynik, nie będzie trwały. Odwoływanie się do samych celów i planów strategicznych nie jest wystarczające. Bo to, co pcha człowieka do działania to to, co dla jednostki jest cenne i godne poświęcenia uwagi.

  1. Podejmujesz starania przez dłuższy czas, a nadal nie widzisz efektu?
  2. Masz wyniki, ale z dnia na dzień coraz mniej radości z działania?

Pomyśl, co dla ciebie ma największe znaczenie – wartości  dotyczące płci, wieku, języka, religii, politycznych zapatrywań, wykształcenia. Czy będą ważne takie wartości, jak sposób myślenia, rodzina, zdrowie, niezależność finansowa.

Wartości to nie krótkoterminowe cele. Wartości kierują postępowaniem jednostki przez długi czas. Będziesz czuć się na swoim miejscu tam, gdzie twoje wartości będą spójne z wartościami organizacji i osób się w niej znajdujących. Dla poznania, czy istnieją podobne wartości w organizacji najpierw należy poznać swoje, a potem wartości innych. Przy próbie porównania wartości swoich i osób wokół siebie warto odnieść się do dłuższego cyklu, zamiast opierać się na jednorazowych wydarzeniach.

Porównanie będzie tym lepsze, im staranniej będzie zrobione. Dobrze jest swoje najważniejsze wartości nałożyć na wartości w organizacji oraz na wartości przyświecające działaniom osób, które na organizację mają największy wpływ.

Im więcej podobieństw, tym więcej autentyczności w twoim działaniu. To, co autentyczne przyciąga. Autentyczne działanie daje wiele radości z samego działania. Wypływa wprost z serca.

Schemat działania wartości jako siły napędowej można porównać do działania silników.

W przypadku silników trójfazowych niesymetryczne zasilanie jest dla nich zagrożeniem. Różne, asymetryczne napięcia fazowe skracają żywotność silnika. Zamiast jego wydajnego działania może dojść do awarii, przegrzania silnika.

Podobnie dzieje się z osobą działającą wbrew sobie. Nawet, gdy działanie wbrew sobie, przynosi przez jakiś czas efekty trudno utrzymać pozytywne rezultaty działania przez bardzo długi czas.

„Jeśli pójdziesz za swoim DLACZEGO, inni pójdą za Tobą” Simon Sinek.

Wtedy też przyjdą wymierne i trwałe korzyści.

A jakie wartości tobie przyświecają?

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *