Kategorie
Zdrowie

Jaki jest sekret długiego życia 100-latków?

Jeszcze nie tak dawno temu, myśl o dożyciu setki była mrzonkowym marzeniem. W ostatnich latach długość życia w Polsce i innych krajach wydłużyła się. Ulotki reklamujące ubezpieczenia i fundusze inwestycyjne pokazują uśmiechniętych emerytów podczas podróży czy rejsu statkiem.

Każdy chciałby być długo młody i zdrowy.

  • Co 100-latkowie robią inaczej od reszty społeczeństwa?
  • Co powoduje, że żyją długie lata i niejednokrotnie są w lepszej kondycji niż 70- latkowie.
  • Co ma największy wpływ na długość życia?

Kilka lat temu Junko Takahashi* przeprowadziła wywiady z grupą seniorów. Prześledziła co jedzą, jak żyją japońscy 100-latkowie. Trudno było jej na początku jednoznacznie stwierdzić co łączy 100-latków. W czasie swoich dociekań nie znalazła eliksiru młodości. Na końcu badań wyodrębniło się kilka wspólnych cech wyróżniających zdrowych 100-latków:

  1. W grupie pytanych 100-latków nie było osób otyłych. Wszystkie osoby miały prawidłową wagę ciała.
  2. Dieta 100-latków chociaż się różni, występują w niej wspólne cechy:
    • Badane osoby pochodzą z Japonii. Większość posiłków bazuje na wschodniej kuchni.
    • Codziennie jedzą warzywa, wiele osób je domowej roboty dżem.
    • Lubią wołowinę. Jednak mięso – rybę, wołowinę, jedzą rzadko, w porównaniu do zachodniej kuchni. Jeden z lekarzy stulatków podał, że w ciągu tygodnia sięga po wołowinę dwa razy w tygodniu (po stek o wadze: 60 gramów). Część 100-latków polubiła mięso w zaawansowany wieku.
  3. Nie zawsze ważne jest to, co jedzą, ale kultura jedzenia:
    • Jedzą mało, tyle by nie obciążać zbytnio żołądka
    • Dokładnie przeżuwają jedzenie, przez co spożywanie posiłków trwa u nich bardzo długo.
    • Czerpią radość z posiłków. Część 100-latków je według wytycznych lekarza, inni jedzą to, co lubią. Nawet niektórzy piją dobrej jakości alkohol. Zawsze trzymają się małych ilości – kilku łyków.
    • Nie jedzą gotowych dań. Posiłki przygotowują sobie sami, albo gotują je im najbliżsi.
  4. Żyją w zgodzie z najbliższymi. Dzieci, wnukowie pomagają im. Czasem z nimi mieszkają. W wielu przypadkach rodzina przygotowuje 100-latkowi posiłki, spotykają się by porozmawiać.
  5. Są pogodni i życzliwi. Mają wsparcie wspólnoty.
  6. W ciągu 100-lat przeszli różne trudne sytuacje – głód, wojnę, złe traktowanie od innych, ciężkie choroby. Wyszli z tego co złe, dzięki ogromniej woli przeżycia.
  7. Pomimo wieku są bardzo aktywni. Część z nich nadal pracuje.
    • Najwięcej 100-latów pracowało na roli lub w leśnictwie. Drugie miejsce to praca biurowa, w przypadku kobiet zajmowanie się gospodarstwem domowy. Trzecia grupa to handel.
  8. Codziennie ćwiczą swoje ciało. Spacerują, sprzątają w domu, wykonują rano lekkie ćwiczenia. Część osób bierze udział w zawodach dla seniorów. Dla większości prace w domu oznaczają aktywność fizyczną. Sami sprzątają i gotują.
  9. Codziennie notują. Czasem jest to tylko jedno zdanie, ale robią notatki regularnie.
  10. Dbają o siebie i o swój wygląd. Aktywni 100-latkowie wychodzą z domu i spotykają się ze znajomymi stąd ich dbałość o wygląd. Chcą przy uśmiechu pokazać pełne uzębienie. Dobierają ubrania i dodatki tak, by pasowały do siebie.
  11. Mają przyjaciół i nawiązują nowe znajomości. To im pomaga, gdy najbliżsi odejdą wcześniej od nich.
  12. Uczą się nowych rzeczy, ćwiczą mózg. Jedni dużo czytają, inni uczą się kolejnych dziedzin sportu. Pomimo wieku cały czas się rozwijają.

Podziel się linkiem do tego wpisu z osobą, której życzysz wielu lat w zdrowiu 🙂

*) Tekst napisałam po przeczytaniu książki: „Japoński przepis na stuletnie życie. Co jedzą, ile śpią i jak żyją najbardziej długowieczni ludzie na świecie”, autorstwa: Junko Takahashi

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *