Kategorie
Finanse

Jaki jest twój schemat myślowy – biedny, czy bogaty?

O tym, jaki jest twój schemat myślowy świadczą wypowiadane, na co dzień słowa. Trenerzy, uczący o zarządzaniu pieniędzmi, zauważają pewną prawidłowość. Każdy z nas posługuje się sformułowaniami, które zdradzają, jak dobrze stoimy finansowo. T.Harv Eker* twierdzi, że wystarczy mu 5 minut rozmowy, by stwierdzić, czy ktoś jest biedny, czy bogaty.

Jaka jest różnica?

Słyszałeś zwroty: Zachowaj pieniądze na czarną godzinę, bogaci są chciwi, obrzydliwie bogaty, co ty myślisz, że jestem zrobiona z pieniędzy, takim jak nam to się nie zdarza, pierwszy milion trzeba ukraść. Sformułowania te padają z ust osób, które nie radzą sobie dobrze z zarządzaniem pieniędzmi.

Kolejną rzeczą jest to, na co zwracasz uwagę, o co pytasz:

– Po sprzedaży firmy, ile jest teraz wart twój majątek netto? – zadajesz takie pytanie, czy raczej:

– Ile zarabiasz?.

Osoby, świadomie zarządzające swoimi pieniędzmi, zwracają uwagę na majątek netto. Pozostali koncentrują się na wysokości zarobków i na wizualnych aspektach bycia majętnym – jak piękny dom, świetny samochód.

Dlaczego majątek netto jest taki ważny?

Wysokość zarobków nie jest równoznaczna z majątkiem netto. Majątek netto zawsze możesz zamienić na gotówkę. Twoje zarobki nie zależą tylko od ciebie. Na tworzenie majątku netto masz bezpośredni wpływ.

Co to jest majątek netto?

Gdy podliczysz wartość tego, co posiadasz (aktualnej wartości) i gotówki, a potem odejmiesz od tej wartości swoje zobowiązania. Wynik będzie wartością Twojego majątku netto.

Co wpływa na wysokość majątku netto?

Wg T.Harv Eker są 4 czynniki, które tworzą majątek netto. Są to:

  1. Dochody. Tutaj mamy wynagrodzenie z pracy, wpływy z firmy oraz dochód pasywny
  2. Oszczędności. To, co zarobisz, przeznaczasz na wydatki na życie i przyjemności oraz na oszczędności. Zwiększysz poziom swoich oszczędności, mniej wydając.
  3. Inwestycje. Gdy zbierzesz wystarczającą ilość pieniędzy, możesz inwestować. Im lepszy wybór inwestycji, tym większe zwroty z inwestycji i większy majątek netto.
  4. Prostota. Oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy, jest możliwe tylko pod warunkiem, że nie wydasz wszystkich zarobków na potrzeby życiowe i przyjemności. Ważne jest więc utrzymanie swojego życia na takim poziomie, by zawsze wydawać mniej, niż się zarabia.

Ostatni punkt bywa często trudny do zrealizowania. Najczęściej im więcej się zarabia, tym więcej wydaje. Gdy przychodzą wyższe wpływy, szybko znajdą się wydatki. Wymienia się meble w kuchni, samochód na nowy, mieszkanie na dom. Dochodzą wycieczki i inne przyjemności.

Jaki powinien być pierwszy krok w drodze do majątku netto?

Na początek wylicz wartość swojego majątku netto. Zsumuj ze sobą: gotówkę, oszczędności, aktualną wartość samochodu, aktualną wartość nieruchomości, którą posiadasz, jeśli masz firmę – jej aktualną wartość. Potem zsumuj osobno kredyty, karty kredytowe i inne zaciągnięte zobowiązania. Od pierwszej sumy odejmij kwotę zobowiązań i zapisz swój wynik. Obok zapisz docelową wartość majątku netto. Możesz te dwie kwoty wypisać na wykresie i przeglądać, co kilka miesięcy. To na czym koncentrujesz twoją uwagę, rośnie. Podobnie będzie z Twoim majątkiem netto.

*)T.Harv Eker napisał ciekawą książkę o schematach myślowych: „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”. Organizacja Ekera prowadzi także szkolenie pomagające zapanować nad swoim schematem myślowym i uczące dobrego zarządzania pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *