- Pracujesz z domu?
- Zdarza Ci się mieć ciężkie lub opuchnięte nogi wieczorem po pracy?
- A może przybyło Ci kilogramów w ciągu ostatniego roku podczas wykonywania zdalnej pracy?
- Chcesz to zmienić?
Jest na to sposób.
Dla łatwiejszego przeglądania artykułu dodałam odnośniki do treści.
- Jak było ze mną?
- Dlaczego wprowadzanie zmian jest ważne?
- Jakie są konsekwencje pracy przy komputerze i w siedzącej pozycji?
- Jakie schorzenia zagrażają osobom długo pozostającym w siedzącej pozycji i przed komputerem?
- Jak można temu przeciwdziałać?
Jak było ze mną, czyli równia pochyła.
Do tej pory kilogramy nigdy nie były moim problemem. Najczęściej moja waga oscylowała wokół najniższego BMI. Niestety po przymusowym siedzeniu w domu i u siebie zaobserwowałam rosnące kilogramy. Na chwilę próbowałam zmienić ilość jedzenia na dzień, ale za chwilę widziałam dodatkowy kilogram i trochę się poddałam. Zaczęłam zakładać ubrania, w których mi było wygodnie, bo skoro tak jest to pewnie tak zostanie. Masz podobnie?
Końcem zeszłego roku zapisałam się na szkolenia rozwojowe. Szkolenie dotyczyło samorozwoju. Gdzieś w połowie szkolenia trener wprowadził ćwiczenia. Na początku było dla mnie to dziwne, z czasem dołączyłam i po jakimś czasie zaczęłam zauważać zmiany – moja sylwetka się wyprostowała, nogi pod wieczór przestały być ociężałe. Nawet zaczęły zgrabnie wyglądać.
Dlaczego wprowadzenie zmian jest ważne?
Siedząca praca przy komputerze połączona ze spędzaniem wolnego czasu po pracy na siedząco prowadzi do poważnych skutków. Na niezaawansowanym etapie da się negatywne skutki wyeliminować poprzez zmianę stylu życia. Zaawansowane zmiany mogą być nieodwracalne.
Jakie są konsekwencje pracy przy komputerze i w siedzącej pozycji?
Praca umysłowa kojarzy się z lżejsza pracą niż fizyczna. Są stwierdzenia, że osoba tak pracująca nie męczy się tak bardzo jak pracownik w pracy fizycznej.
Niestety praca w trybie siedzącym nie jest naturalna dla ciała człowieka. Kręgosłup jest obciążony.
Naukowcy doszli do wniosku, że osoby dorosłe siedzące osiem lub więcej godzin dziennie mają o 60% podwyższone ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 20 lat, w porównaniu do osób siedzących najwyżej 4 godziny dziennie.
Jakie schorzenia zagrażają osobom długo pozostającym w siedzącej pozycji i przed komputerem?
Zespół cieśni nadgarska – schorzenie związane z uszkodzeniem nerwu pośrodkowego przechodzący przez kanał nadgarska. Jesteśmy narażenie na to schorzenie gdy nasza dłoń jest nienaturalnie wygięta podczas pracy myszką.
Problemy z kręgosłupem – zwyrodnienia, szczególnie w szyjnym i piersiowym odcinku kręgosłupa oraz bóle dolnej części kręgosłupa. Ból karku i napięcie w ramionach.
Bóle głowy, migreny – pochylając się do przodu podczas pracy przy komputerze garbimy się i napinamy mięśnie twarzy, zaciskamy szczęki. W takiej pozycji napinamy mięśnie brzucha i oddech jest płytki. Długotrwałe napięcie mięśni i płytki oddech sprzyjają bólom głowy.
Zespół suchego oka i problemy z widzeniem – uczucie piasku pod oczami – może pojawić się po długiej pracy przy komputerze, szczególnie w godzinach nocnych. Kiedy oko ma niedostateczną produkcję łez.
Przewlekłe zaparcia – syndrom leniwego jelita – zaburzenia w wypróżnianiu się sprzyjają zaleganiu toksyn w organizmie, podrażnieniom i stanom zapalnym oraz gorszemu samopoczuciu, w tym bólom głowy.
Hemoroidy – nadmiernie rozszerzone żyły w kanale odbytu, może pojawić się uczucie pieczenia i mogą pojawić się krwawienia.
Żylaki – naczynka są osłabione i rozszerzone – a wszystko przez nie ruszanie się i spędzanie godzin w bezruchu.
Nadwaga – długie godziny spędzone przed komputerem, mała ilość ruchu oraz nieodpowiednia dieta powodują wzrost tkanki tłuszczowej. Nadwaga może prowadzić do innych chorób.
Cukrzyca typu 2 – niewielka ilość ruchu oraz nadwaga to najczęstsze dwie przyczyny cukrzycy. Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jej zaniedbanie prowadzi do powikłań zagrażających życiu.
Układ krążenia – miażdżyca – która z kolei odpowiada za 95% choroby niedokrwienia serca. Gdy występują stany zapalne narasta blaszka miażdżycowa.
Nowotwory – pole elektromagnetyczne i brak ruchu naraża nas na rozwój nowotworów, a także na powstanie guzów mózgu.
Demencja – siedzący tryb życia może przyczynić się do większego ryzyka zachorowania na demencję w starszym wieku.
Jak można temu przeciwdziałać?
Ogólnie mówiąc wystarczy codzienna porcja umiarkowanych ćwiczeń fizycznych i zmiana diety.
Z aktywności fizycznej można wybrać pomiędzy:
- spacerem,
- marszem,
- bieganiem,
- pływaniem i
- jazdą na rowerze oraz
- wykonywać ćwiczenia ułatwiające ruch krwi z nóg ku górze, kiedy wspinamy się na palce, a po chwili mocno opadamy na pięty.
- serią ćwiczeń, które regularnie wykonuję.
W diecie ważne jest:
- ograniczenie spożycia tłuszczów i soli.
- spożywanie produktów zawierających błonnik (ciemny chleb, surowe warzywa i owoce, owoce suszone, kasze)
- dobre bakterie hamujące rozwój bakterii gnilnych
- picie odpowiedniej ilości wody
Ruch dodawaj do swojego dnia stopniowo. Jeśli chcesz wystartować w grupie – wyraź w komentarzu swoje zainteresowanie.
Materiał przygotowany na podstawie artykułów na stronach:
Medonet.pl, poradnikzdrowie.pl, medme.pl, everthenews.pl, ergotest.pl, stampler.pl
Ten artykuł nie jest poradą medyczną. Szukając pomocy skontaktuj się ze specjalistą.