Kategorie
Finanse

7 kroków do finansowej stabilności

Kilka dni temu użytkownik „In Love” opublikował porady dla młodego pokolenia. Udostępniłam link na Facebooku. Porady pochodziły od osób w wieku 80-90 lat. Rady od starszych osób były często komentowane. Przeczytałam kilka negatywnych uwag dotyczących wskazówki:

„Dopilnuj tego, byś był stabilny finansowo.”

Zrozumiałam, że wiele osób, zwłaszcza młodych, żyje bez nadziei na stabilność finansową. Chcę, aby więcej ludzi było zabezpieczonych finansowo – pomyślałam – i zaczęłam odpowiadać na najbardziej negatywne uwagi:

 1. „W dzisiejszych czasach jest to trudne”. Jeśli myślisz tak samo – zadaj sobie pytanie: „Co pomyślą moje wnuki o moich czasach?” Ludzie, którzy udzielili rad, urodzili się przed drugą wojną światową. Po wojnie gospodarka się zmieniała. W zależności od kraju, w jednym było łatwiej, w drugim trudniej. Również w USA, gdzie rozwijała się gospodarka, byli ludzie, którzy szukali niedrogich mieszkań na przedmieściach. Jutro będzie inne niż dziś. Teraz są miejsca pracy, które znikną za 30 lat. Jak trudne będzie to dla następnego pokolenia?
  • Zamiast rozważać obecne trudności, szukaj sposobów na polepszenie swojego życia. Teraz, dzisiaj.
 2. „Mówi człowiek, który zapłacił za dom mniej niż 1000 funtów.” Jeśli uważasz tak samo – zadaj sobie pytanie: „Ile będą kosztować obecne domy za 60 lat?” Prawdopodobnie myślisz: „Ile kosztował dom, w porównaniu do tego, co teraz zarabiam ”. Pomyśl: „Dla kogo dostępne były domy w tamtych czasach? Ile trzeba było zarabiać, by sobie móc pozwolić na dom?” Podobnie można powiedzieć o różnych krajach. W jednym kraju mieszkalnictwo jest znacznie tańsze niż w innym. Kiedy sprawdzisz średnią pensję – one też będzie inna. Nie roztrząsaj: „Kiedy było to tańsze?”
  • Zapytaj: „Co mogę zrobić, by teraz pozwolić sobie na nowy dom?”
 3. „Czasem może być ciężko być stabilnym finansowo.” „Łatwiej powiedzieć niż zrobić.” Jeśli dziecko nauczyło się oszczędzać pieniądze w dzieciństwie, jako dorosły łatwiej mu będzie oszczędzać pieniądze. Bycie stabilnym finansowo to nawyk. Najtrudniej jest zdecydować – będę stabilny finansowo, przełamać stare zwyczaje i zacząć nowe. Bezpieczeństwo finansowe zbudujesz dzięki dobrym, wspierającym, codziennym nawykom.
  • Jeśli nie jesteś jeszcze stabilny finansowo zacznij od małego kroku.
  • Śledź swoje zarobki i wydatki tygodniowo lub miesięcznie.
  • Spisuj na co wydajesz zarobione pieniądze.
 4. „Stabilność finansowa nie jest łatwa. Nawet przy oszczędnych, ostrożnych wydatkach łatwo popadnie się w coś tak prostego, jak nieplanowane naprawy samochodu lub nagły wypadek medyczny .” Jeśli zaczniesz oszczędzać niewielki procent swoich zarobków, nieplanowana naprawa samochodu nie zaskoczy cię. Popatrz na to z innej strony: „Ile będzie kosztować mnie naprawa samochodu, jeśli zrobię to za bankowe pieniądze?” Oblicz koszty odsetek i dodatkowe płatności za otrzymanie kredytu. Jeśli możesz zapłacić ratę kredytu bankowi, możesz tą samą kwotę zapłacić sobie.
  • Zacznij od dzisiaj przelewać drobne kwoty pieniędzy na swoje konto oszczędnościowe.
  • Stać cię jedynie na 1 zł dziennie? Zacznij od tego.
 5. „Stabilność finansowa w obecnych czasach oznacza poświęcenie niektórych aspektów. Jak czas wolny, miłość, cele, długi (szkolnictwo) itp. ”– Tutaj muszę Cię zapytać:„ Co poświęcisz, jeśli będziesz żyć wiele lat na kredyt? ”„ Co poświęcisz w przyszłości, na rzecz spłaty wszystkich długów i odsetek? Czas z rodziną? Czas na hobby? ”Pamiętam zdanie mojego mentora:„ Oszczędzaj pieniądze, a dodatkowo przeznaczaj ich część na rozrywkę .”
  • Możesz oszczędzać pieniądze jednocześnie na bezpieczeństwo finansowe i na zabawę.
  • Utwórz dodatkowe konto „zabawa”. Oszczędzając wpłacaj część środków na konto oszczędnościowe, a część na rozrywkę.
 6. „Stabilność finansowa jest obecnie niemożliwa. Podatek doi nas, a politycy kradną nasze pieniądze. ”- Gdy zarabiasz pieniądze jako pracownik, płacisz podatki od dochodu brutto. Potem żyjesz z tego, co dla ciebie zostało. Kiedy Twoja firma lub inwestycja zarabia pieniądze, jest inaczej. Najpierw w firmie zarabiasz i wydajesz. Podatki płacisz z tego, co zostało. Innymi słowy, płacisz większe podatki, gdy jesteś etatowym pracownikiem. Niższe, gdy prowadzisz firmę lub inwestujesz. Jak zarabiasz pieniądze, to twoja decyzja.
  • Chcesz płacić niższe podatki, szukaj legalnych sposobów na ich zmniejszenie.
 7. „Niestety nie wydaje mi się, że można to osiągnąć szczególnie dla młodszego pokolenia.” „Stabilny finansowo? Urodziłem się w niewłaściwej dekadzie. ”– Jeśli myślisz tak samo, rzuć sobie wyzwanie: „ Jakie mam możliwości? ” Zastanawiające jest ile czasu ludzie mogą spędzić na swoich telefonach – grając w gry i surfując przez internet. Ile mniej czasu zastanowienie się, jak się robi pieniądze w internecie. Masz w ręku niesamowite urządzenie. Możesz używać smartfona do grania i wzbogacania kogoś innego lub możesz z niego czerpać zyski. Twój dziadek musiał wyjść, żeby zarobić pieniądze. W dzisiejszych czasach możesz zarabiać pieniądze, gdzie i kiedy chcesz. Świat daje jednocześnie wyzwania i możliwości.
  • Bądź otwarty na nowe możliwości.
  • Ucz się i dbaj o swoją stabilność finansową.
kroki do regularnych oszczednosci

Podsumowując:

 • Bądź otwarty i szukaj możliwości
 • Używaj tego, co masz
 • Zapisuj swoje zarobki i wydatki tygodniowo lub miesięcznie
 • Regularnie oszczędzaj pewien procent swoich zarobków
 • Oszczędności podziel na konto oszczędnościowe i rozrywkowe
 • Nie czekaj na idealny moment
 • Działaj tu i teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *